Нове на сайті:
Мерія Тернополя виплачує по 10 000 грн на лікування та реабілітацію кожному тернополянину, який отримав поранення на війні Спостерігати вагітність безоплатно можна у 25 медзакладах Тернопільщини Активістка вважає, що тернополянам начхати на скандали навколо своїх нардепів У Тернополі родинам полеглих Героїв надається щомісячна грошова допомога та компенсація за комунальні послуги Тернопіль отримав найвищу відзнаку Ради Європи та Асоціації міст України за залучення молоді до управління - Сергій Надал У Тернополі СБУ повідомила про підозру ще одній колаборантці Мобілізовані військовослужбовці з хронічним захворюванням втрачають доступ до життєво-необхідних ліків! Ветерани російсько-української війни закликають міську раду внести зміни до Генерального плану Тернополя Можна лише вчерговий раз порадіти за пінгвінів Зубопротезування для військових та ветеранів: як працює новий пілотний проєкт від НСЗУ на Тернопільщині Передали нашим тернопільським тероборонівцям ще вісім нічних розвідувальних дронів - Сергій Надал Замість випускного у школі рідні готуються до похорону школяра У 3 закладах Тернопільщини можна отримати медичну допомогу в складних неонатальних випадках Обіцяли допомогти "швидко перебігти кордон"... Єгері 68 бригади знищують «тернопільськими» FPV дронами ворожу спецтехніку

«2% людей – думають, 3 % - думають, що думають. А 95% людей радше помруть, ані ж почнуть думати...»

Після кількаденного Львівського книжкового форуму ми зустрілися з Володимиром Погорецьким і попросили дати відповідь на одне питання:

- Пане Володимире, чи задоволені Ви форматом і змістом цьогорічного форуму у Львові? Адже, як було анонсовано на вашому сайті, 14 вересня у місті Лева, в рамках ХХ Форуму видавців, в приміщенні Львівської організації Національної спілки письменників України відбудеться мистецька зустріч золотопекторалівців, у якій візьмуть участь і зустрінуться з читацькою аудиторією відомі українські письменники.

 - Провівши гостей – колег-письменників, аналізую, як строгий суддя, оте золотопекторалівське святодійство на форумі. Свято, безперечно, вдалося, правда, пройшло воно якось аж дуже скромно, здається, ніби непомітно розчинилося у ряді заходів, якими рясніла програма форуму. Якщо говорити чесно, то я не люблю бувати на Львівському форумі, він через насиченість – нагадує мені «стовпотворіння і вавилон». Смутку можливо мені додає, скажу гостро, бо терпець вже увірвався в мене, через те, що «придуркувата/лайдакувата» чортківська влада «похирила» свої літературно-мистецькі фестивалі «Словію» та «В гостях у «Золотої Пекторалі». Гіркотно мені й від того, що вже четвертий раз збираються золотопекторалівці у Львові, а чортківським владцям до «глибокої дупи» ті всі потуги письменників. Не розумію, як буде жити місто, якому цими днями депутати Верховної Ради надали статус обласного центру чи значення, коли у цьому чортограді ніхто не має ніякого толку у культурно-просвітницькій царині. Але це тема іншої розмови.

Перед поїздкою у Львів я говорив депутатові обласної ради Олександру Стаднику (я, Євген Баран і Олександр Стадник започатковували це видання), що після того, як відбудеться цей масовий захід у Львові, мусить бути «общипана фанера», хтось мусить втратити і місце роботи, бо вже шостий рік вішати мені локшину, займатися дурисвітством, то треба мати чорну душу і фальшиву совість. Якщо, я так вважаю, люди не вміють чи не хочуть працювати на державних посадах, то мусять іти на ферму “бикам хвости крутити”, а не займатися демагогією і “словоболством”. Повірте, я не поминаюся у влади грошей на свої прожекти, не хочу, щоб мені ця влада виплачувала зарплату за виконану роботу, я ставлю питання руба: будьте такі добрі і закупіть літературні журнали, художню літературу для бібліотек нашого району, щоб діти мали змогу нормально вчитися, а не байдикувати, виростати злодіями, вбивцями і запроданцями. Література виховує, а чорнить розум.

Мабуть буду мати найближчим часом серйозну розмову з керівництвом району і міста. Якось дивно в кінці серпня на сайті журналу була написана гостра стаття про чортківську панянку, яка керує районною культурою. Після її телефонного дзвінка, статтю я зняв, зстрілися, щоб домовитися про співпрацю, але, так виглядає, що наша співпраця померла ще у зародку. Перед цим я написав: «Сьогодні відбулася зустріч головного редактора журналу «Золота Пектораль» Володимира Погорецького з начальником відділу культури і туризму Чортківської РДА Галиною Чайківською. Мова велася про фінансування «Золотої Пекторалі» і проведення у Чорткові літературно-мистецького фестивалю «СлОвія». Це офіційне повідомлення.

А неофіційно читачам «Золотої Пекторалі» можу розповісти про причину такої зустрічі і попередні (теперішні) домовленості з відділом районної культури. Секрету з того не роблю великого: останніми часами від мене діставалося «на горіхи» начкульту Галині Чайківській, через її, так я міркував собі, повну бездіяльность. Бо мені здавалося, що культурні працівники чи вона особисто вишили на програмі про підтримку книгодрукування, яку одноголосно прийняли депутати районної ради, інші мистецькі програми, велику дулю. Документи, що представила мені начальник відділу сьогодні, говорять про те, що гальмують культурно-просвітницькі процеси в районі особи, які своїми сідницями вже прилипли до крісел в кабінетах, у вікна яких зазирає пам’ятник Великого Кобзаря.

Аби прослідкувати на якому етапі штопоряться дані питання, ми домовились, що в усіх проблемних обговореннях, які зачіпають інтереси творчої інтелігенції міста братиме участь головний редактор журналу «Золота Пектораль». А також від сьогодні організацію «СлОвії» бере в свої руки одноосібно відділ культури і туризму, «Золота Пектораль» буде тільки підримумати цей почин і допомагати. Традиційно «СлОвія» кожного року відбуватиметься на День бібліотечного працівника, себто 30 вересня.

Підсумовуючи сказане, офіційно заявляю, що «Золота Пектораль» більше не буде усуватися від проблемних питань, що стосуються літературно-мистецького життя району, а бере під свій строгий контроль його наповнення і розвиток. І пора, мабуть, проступає найвища сказати наступне, що усім антиукраїнським елементам, які прописалися в районній раді та РДА, звиклим «молоти язиком, але не перти плуга», поволі збирати свої монатки і їхати до Дмитра Табачника пасти телят. У місті з патріотичним/просвітницьким минулим таким особам простір для своїх шмикерських мудрувань має бути обмежений. Закликаю своїх колег з інших видань пітримати ініціативу «Золотої Пекторалі» і при потребі вписати прізвища чортківських урядників-”просвітителів”, які за свого життя не прочитали  жодної художньої книжки, у скрижалі забуття і неслави.

А ще організатори мають враховувати інші, здавалося б такі «дріб’язково-обов’язкові» речі, як наповнення фестивалю реальним змістом: йдеться присутність на такого роду заходах творчої інтелігенції, різної потуги і ваги чиновників, проведення якихось літературно-мистецьких акцій, до яких були би причетні і діти, і вчителі, і батьки, наприклад, конкурси на кращу дитячу книжку, на кращий вірш, книжкової лотареї тощо. Погодіться, тут не йдеться про великі гроші, а про елементарне бажання відповідальних осіб працювати у цьому напрямку обдумано, вивірено і виважено. Звісно, що потрібно до таких акцій залучати зацікавлених, ініціативних людей із новим мисленням, знанням сучасного літературного процесу, які вміють і хочуть дати їм іншу, яскравішу окраску і кошти – має бути чітко окреслена програма дій, складений кошторис: сума грошей прописана окремим рядком на оплату дороги окремим письменникам, сякий-такий фуршет, їх проживання, фінансування отакого-то видання і теде і тепе. Інакше будь-які добрі наміри можна звести у розряд непотрібних та містечкових. Про якусь візитну картку Чорткова можна буде забути надовго. Але гадаю, що всі плюси і мінуси будуть враховані та проаналізовані організаторами фестивалю і вже наступні такі святодійства будуть відбуватися в рамках, прилаштованих до сучасних умов. Але поживем, побачим, що з того вийде». Нічого путнього із тієї затії не вийшло. Але мені до свердячки хочеться знати, хто із владних мужів гальмує золотопекторалівські проекти. Пан Степан Кобіс чи пані Галина Чайківська? А може Галина Ізвєкова, яка тямить добре в бухгалтерії, а в літературі очі пуповиною перев’язує? А може є ще хтось із райвладівських сиднів, яких треба вивести на чисту воду?

 Отже їхав я на Львівський форум страшно розчарований, до цих пір в голові мені не вкладається, що люди, з якими я спілкуюся, приятелюю підвели мене під монастир – і влада, і друкарі, і спонсори… Але мусимо пережити і ці скрутні часи, а то вимремо як динозаври.

Але на зло всім ворогам української незалежності, зустріч у Львові все-таки відбулася – головний редактор презентував два журнали «Золота Пектораль» і «Золота Петораль плюс» і дві книжки – поетичну збірку Оксани Романів зі Львова «Єпітафія осені» (в-во «Астон», бібліотека «Золотої Пекторалі») та книгу нарисів Іванни Стеф’юк з Чернівців (видавництво Золота Пектораль». За словами модератора заходу – юної золотопекторалівки Юлії Починок, «зустріч була неальбомною і небанальною». і це тішить, додає сили на подальшу працю. 

Сьогодні видавництво закінчує реєстрацію і першу книжку молодої авторки буде видавати «Золота Пектораль». До цих письменниць я проймаюся глибокою повагою і вірю, що ці прізвища ми ще почуємо з вами не раз в укрсуч літі. Власне і книжки, і журнали я верстаю власноруч, тому мені не потрібно плати кошти коректорам, комп’ютерникам і редакторам.

А тепер, після важкої праці, я хочу відпочити від художніх текстів, бо, як каже золотопекторалівський дизайнер з Тернополя Олег Качало, так і до могили недалеко. А ще хочу подумати, якщо говорити чесно, куди дальше мені рухатися.

 Спілкувалася Ольга Солодка,

м. Львів

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Погода, Новости, загрузка...

Карта сайту

Нас відвідали

Ukr.Net

Авто базар http://avtosale.ua/. Свіжі новини України і Світу в режимі реального часу.