Субота, 27 вересня 2014, 11:44
Під палаючі шини та протести парламентарі ухвалили закон про очищення влади
Після тривалого і безрезультатного обговорення нардепами Закону «Про очищення влади» цей склад парламенту, врешті, спромігся ухвалити його. Це відбулося не без активних масових акцій, звуків барабанів та смороду горілих покришок.
Але мало натиснути відповідну кнопку так званим народним обранцям, потрібно, щоб цей закон підписав Президент Порошенко. Але він чомусь зволікає з його ратифікацією. Адже цілком усвідомлює, що підписавши навіть цей компромісний варіант закону, він може залишитися без більшості членів своєї команди. Навіть попри те, що цей закон не поширюється на тих, хто посідає виборні посади, або претендує на них. І дарма. У багатьох партійних списках та на мажоритарці є чимало цікавих фігурантів, які немов той колобок перекочувалися з партії в партії (включно до партійного «тушкування»).
Цей закон про люстрацію передбачає, що усі, хто виконує державні функції в органах виконавчої влади та місцевого самоврядування, та ті, хто претендує на місце поблизу державного корита, підпадають під його дію і повинні пройти спеціальну перевірку.
Хто не пройде цю перевірку, або відмовиться її проходити, можуть втратити посаду, у крайньому разі втратять можливість впродовж десяти років посідати посади в органах державної влади.
Зрозуміло, що перевірити понад мільйон чиновників різного штибу практично нереально. Для цього немає ні ресурсу, ні відповідних кадрів. Тому затверджено перелік тих, хто підпадає під дію цього закону.
Кого перевірятимуть
Цей закон стосується чималого кола державних мужів (і панянок також). Якщо його колись реалізують, то перевірятимуть практично усіх, хто і далі перебуває на посадах.
- керівники Верховної Ради, народні депутати, омбудсмен, члени Кабміну, керівники центральних органів виконавчої влади та їхні заступники.
- голови та всі посадові особи СБУ, прокуратури, МВС та Податкової міліції, керівники органів цивільного захисту, голови НБУ, Рахункової палати, та керівництво кримського парламенту та Ради міністрів Криму.
- військові посадові особи ЗСУ та інших військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців служби за призовом під час мобілізації.
- судді Конституційного Суду, всі професійні судді, голова, члени, дисциплінарні інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів, службові особи секретаріату цієї комісії, керівництво і члени Вищої ради юстиції.
- всі працівники Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, керівники органів та підрозділів цивільного захисту.
- члени ЦВК.
Хто і як перевірятиме
Головне питання – яким чином перевірятимуть посадовців і хто отримає такі функції. Організовує її керівник органу влади (чи його заступник), де працює той, кого мають перевірити. Хто посідає виборну посаду – ЦВК. План заходів з перевірки має бути погоджений територіальною податковою службою та затверджений Нацагенством з питань держслужби.
Але спочатку перевірятимуть керівника, а вже потім його підлеглих. Буде створено центральні та територіальні комісії з перевірки. Туди входитимуть представники громадськості та один представник ЗМІ.
Під закон про люстрацію попадають не лише чиновники команди Януковича, але й колишні комсомольці та комуністи
Чиновник, якого перевіряють, має надати письмову згоду на перевірку. Якщо такої згоди не буде, то вважається, що перевірку він не пройшов. Також той, кого перевіряють, надає автобіографію, декларації про доходи за останні три роки щодо себе та «близьких осіб». Під «близькими особами» маються на увазі не лише близькі родичі, але й досить далекі, наприклад, падчериці і пасинки, цивільні дружини та навіть прадід і прабаба, звісно, якщо вони живі.
Кого люструватимуть
Є чималий перелік тих, хто не пройшов перевірку. Відтак вони де-юре не матимуть змоги обіймати посаду у владі.
- ті, хто відмовився проходити перевірку;
- умисно подали неправдиві відомості про себе;
- мають громадянство іноземних держав;
- визнані судом винними в корупції;
- особи, що закликали публічно до сепаратизму та нетерпимості;
- визнані винними у фальсифікаціях виборів 2004 та 2012 років;
- звільнені за порушення присяги судді;
- не пройшли перевірку декларацій про майно.
Також сюди входять усі, хто обіймав найвищі посади в державі з 25 лютого 2010 року по 22 лютого цього року, – час правління Януковича. Окрім того, йдеться про силовиків, як столичного рівня, так і місцевого – прокурори областей, міст, районів та їхні перші заступники.
Вічно молодий комсомол
Нарешті у цьому законі згадали про вічно молодий комсомол та комуністичну партію. Йдеться про політичних довгожителів, які зуміли вчасно перефарбуватися та навчилися голосно кричати про любов до України.
Перевірку не пройдуть особи, які до 19 серпня 1991 року, тобто до початку путчу ГКЧП у Москві, працювали на таких посадах:
- працювали на керівних посадах в органах КПРС, КПУ, ЦК ВЛКСМ, ЦК ЛКСМУ та обласних комітетів комсомолу;
- співпрацювали з КДБ СРСР;
- працювали на посаді начальника політичного відділу (управління) в Збройних силах СРСР, МВС СРСР;
- причетні до організації політичних переслідувань учасників українського національно-визвольного руху часів Другої світової війни та післявоєнного часу, що встановлено у судовому порядку.
Олексій МИКОСЯНЧИК, Від і До