Нове на сайті:
У 3 закладах Тернопільщини можна отримати медичну допомогу в складних неонатальних випадках Обіцяли допомогти "швидко перебігти кордон"... Єгері 68 бригади знищують «тернопільськими» FPV дронами ворожу спецтехніку Бійці 55 батальйону: Дрони від тернопільської міської ради знищують окупантів Два роки бореться з онкологією: молодий військовий з Тернополя Дмитро Линва потребує допомоги У 4 закладах Тернопільщини можна отримати безоплатну медичну допомогу при інфаркті Як врятувати кошенят в Тернополі, де немає жодного притулку для тварин Відомий журналіст про зневагу до Тернопільщини зі сторони Києва 22 дрони-розвідники передали від Тернополя на передову для окремої механізованої бригади сухопутних військ - Сергій Надал Волонтери «Допомоги армії від Тернополя» доправили передачі на фронт нашим захисникам» - Сергій Надал Сергій Надал повіз на фронт вантажний бус для тернопільських артиллеристів У 7 закладах Тернопільщини можна отримати медичну допомогу при пологах Надал поїхав у зону бойових дій та повіз дрони для захисників В Тернопільському ДСНС на одного інспектора-хабарника стало більше Через бажання мати ставок в заказнику тернополянин має проблеми

«2% людей – думають, 3 % - думають, що думають. А 95% людей радше помруть, ані ж почнуть думати...»

Кожен із нас зайнятий щоденною працею: картоплю збирає, хліб пече, картини пише чи книги видає. У круговерті життєвих буднів нам найменше хотілося б згадувати про місцеві вибори: хто кого здолає, а хто кого гречкою пересіє. Але ж мусимо згадувати, мусимо відповідально обирати, якщо хочемо, щоб у наступні роки рідне місто берегло свою неповторну барву, а не дебелішало огидними комерційними наростами в його серцевинних місцях…

Хочеться, щоб містом керувала людина, для якої Тернопіль – не тільки точка на карті, а й усталене місце в душі, яке розрослося в ній глибоким корінням.

бліхар, фото, родина, тернопільський тиждень  Приємно, що у  списку кандидатів на міського голову є людина з  міцним тернопільським корінням. Це  – Володимир Бліхар. Якраз цими днями у видавництві «Джура» готується до друку неоціненне краєзнавче видання спогадів і роздумів видатного нашого земляка Євгена Бліхара (діда Володимира).

Зі сторінок книги дізнаємося про те, що родина Бліхарів з’явилася в Тернополі ще в другій половині XIX століття. Тоді наше місто входило до складу Австро-Угорської імперії, тож двоє братів Бліхарів, родом із Прусії, прибули сюди, щоб очолити будівництво західноукраїнської залізниці на ділянці Тернопіль-Волочиськ. Один з братів одружився на вихідці із шанованої родини Кордибанів (які  володіли в той час половиною Тернопільського «болота» – низини, що від вулиці Острозького прилягала до р.Серет) – і ось уже Бліхарі теж стають доволі знаною в Тернополі сім’єю. Один із представників роду був гімназійним професором математики і фізики, інший, ставши майстром тесляних робіт, мав право самостійно брати підрядні роботи і споруджував дерев’яні церкви і будівлі. Прабабуся вчила дітей грати на цитрі.

Але особливо місце в історії Тернополя здобув  відомий будівничий Осип Бліхар, який мав пряме відношення до діяльності а – головне – до побудови величної споруди «Міщанського братства» (будівля збереглася до нашого часу, сьогодні тут – Обласна філармонія).  О.Бліхар був одним із членів окремого комітету, обраного громадою.  Для створення основного капіталу будівництва комітет видав 100 кредитних білетів по 20 крон кожний, відповідальність за які міщани розділили між собою.

Будинок став осередком культурного життя міста. У ньому проводили лекції, читання, літературно-мистецькі вечори, концерти. перед міщанами виступали місцеві інтелігенти, талановиті ремісники, художники…Членами «Міщанського братства» були тернополяни, що мали духовне і моральне обличчя високого гатунку!

Багатьма роками пізніше, у 1941, прадіда Володимира – Йосипа Бліхара, який на той час працював в обласній друкарні, разом з іншими міщанами розстріляли німці. Напередодні розстрілу, коли  він  ішов у колоні арештантів, ступаючи міською бруківкою чи не останні кроки у своєму житті, Йосип випадково побачив малого сина, який біг за молоком. «Гєню, я тебе прошу, вчися!», – устиг сказати він підліткові, і ці слова стали твердою життєвою настановою для майбутнього лікаря-фтизіатра, доктора наук, професора, педагога і суспільного діяча Євгена Йосиповича Бліхара…

Тернополяни, які шанують історію рідного краю, очікують на найшвидший вихід книги спогадів Є.Бліхара «Моє життя. Мій Тернопіль»  у видавництві «Джура». Адже на історичних сторінках можна відшукати відповіді на питання насущні.

 (на фото – Йосип Бліхар, Пелагія – з дому Кордибанів)

Тернопільські новини

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Погода, Новости, загрузка...

Карта сайту

Нас відвідали

Ukr.Net

Авто базар http://avtosale.ua/. Свіжі новини України і Світу в режимі реального часу.