Субота, 22 жовтня 2011, 14:48
У разі, коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу - він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення. Так, з початку цього року до державної податкової адміністрації в Тернопільській області надійшло 150 апеляційних скарг платників податків, якими оскаржено 232 податкових повідомлення-рішення. «Левова» частка (89%) платників, що звернулися до ДПА в області зі скаргами - юридичні особи. У 87 відсотках випадків правомірність прийнятих податковими органами рішень, з якими платники податків попередньо не погодились та оскаржили в адміністративному порядку, підтверджується. Зокрема, на рівні ДПА в Тернопільській області було залишено без змін 199 оскаржених рішень з розглянутих 228 на загальну суму понад 73 млн. грн.
Як свідчить практика розгляду скарг платники податків не завжди дотримуються вимог податкового законодавства. Тому, абидопомогти розібратися у складнощах застосування податкового законодавства, упередити можливі порушення та сприяти підвищенню рівня податкових знань розглянемо практику застосування податкового законодавства в межах процедури адміністративного оскарження, зокрема щодо нарахування податку на додану вартість в результаті розподілу податкового кредиту за рахунок оподатковуваних та неоподатковуваних операцій.
Отже, перевіркою, проведеною податковою службою, встановлено порушення підприємством окремих норм Податкового кодексу України, а саме: в декларації з податку на додану вартість за січень 2011 року до операцій, що оподатковуються за нульовою ставкою, безпідставно віднесено суму вартості експортованих лісоматеріалів.
Платник податку, звертаючись зі скаргою, проситьскасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції про додатково нараховану суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість та застосовані санкції, оскільки оподаткування за нульовою ставкою здійсненоза фактом отримання вантажно-митної декларації, а тому перевіркою невірно визначено коефіцієнт.
Однак, згідно з пунктом 15 розділу XXПодаткового кодексу України, в редакції на момент вчинення порушення, тимчасово, до 1 січня 2014 року, операції з постачання відходів і брухту чорних і кольорових металів, зернових культур товарних позицій 1001 - 1008 (крім товарної позиції 1006 та товарної підкатегорії 1008 10 00 00), технічних культур товарних позицій 1205 і 1206, крім їх першого постачання сільськогосподарськими підприємствами - виробниками зазначених товарів, деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД, у тому числі операції з імпорту таких товарів, звільняються від оподаткування податком на додану вартість. У разі вивезення в митному режимі експорту таких товарів нульова ставка не застосовується, крім експорту операцій з постачання зернових культур товарних позицій 1001 - 1008 та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206, щодо яких нульова ставка застосовується до 1 липня 2011 року. Пунктами 199.1, 199.3 статті 199 Податкового кодексу України, передбачено, що уразі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково -ні, до сум податку, які платник має право віднести до податкового кредиту, включається та частка сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг в оподатковуваних операціях. Платники податку, у яких протягом попереднього календарногороку були відсутні неоподатковувані операції, а такі неоподатковувані операції почали здійснюватися у звітному періоді, а також новостворені платники податку проводять у поточному календарному році розрахунок частки використання придбаних товарів/послуг між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями на підставі розрахунку, визначеного за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі операції.
Податковою службою нараховане податкове зобов’язання з податку на додану вартість внаслідокневірного розподілу податкового кредиту з податку на додану вартість між частково оподатковуваними і неоподатковуваними операціями.
Як наслідок- податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу - без задоволення.