Середа, 20 вересня 2017, 22:23
Коли з’явиться гаряча вода у кранах тернополян – не відомо. Чиновники мерії зводять плечима та констатують: поки не буде сплачено заборгованість за вже надані послуги, доведеться й надалі вмиватися й купатися за допомогою каструлі та чайника.
Нагадаємо, що централізоване постачання гарячої води припинили ще влітку, згодом чиновники побалували тернополян водою на День міста та у державні свята і знову перекрили «теплі» крани.
– Ми не можемо розрахуватися за природний газ у повному обсязі через заборгованість наших споживачів. Виходить, поки не назбираємо достатньо коштів, доти і не буде води. Станом на сьогодні нам потрібно зібрати хоча б 28 млн. грн., – коментує директор комунального підприємства «Тернопільміськтеплокомуненерго» Андрій Чумак.
Повірити в те, що боржники зберуться духом та дружно оплатять заборгованість, направду, важко. Допомогти вийти із кризи, щоправда, можуть депутати міськради. Проте народні обранці, за словами Андрія Чумака, навряд захочуть та й чи зможуть виділити таку суму з бюджету.
– Комунальне підприємство подає заявки, аби кошти перерахували з міського бюджету, проте, згідно з процедурою, такі рішення мають право ухвалювати депутати. Керувати казною в ручному режимі не можливо. Крім того, це достатньо велика сума. Не знаю, чи депутати підуть на це, – констатує пан Чумак.
Деякі ЗМІ нагнітають, що причиною всіх бід є активісти, які, мовляв, блокують запуск котелень на альтернативних видах палива (торфі). Проте Чумак цю інформацію спростовує. Чиновник переконує, що «Тернопільміськтеплокомуненерго» і не планувало запускати альтернативні котельні в неопалювальний сезон.
– Торф’яні котельні до цієї ситуації стосунку не мають. Вони мали б працювати виключно в опалювальний сезон. Постачання гарячої води відрізняється від постачання тепла тим, що вода споживається не регулярно. Альтернативні котельні ж ефективно працюватимуть лише тоді, коли є постійне споживання. Тому ми планували купувати енергію в них (в інвесторів торф’яних котелень, – авт.) виключно в опалювальний сезон, – каже Андрій Чумак.
За словами директора КП «Тернопільміськтеплокомуненерго», у майбутньому, якщо законодавство не зміниться, гарячої води в Тернополі не буде взагалі.
– Ми з величезними збитками «тягнемо» цю послугу. Законодавство не дозволяє нам виставляти рахунки, приміром, за циркуляцію. Різниця між споживанням нами холодної води і показниками споживачів становить 30%. Законом не передбачено цю різницю «забивати» в рахунок. Тому ані жодні тарифи, ані жодна міськрада не допоможуть. Ця проблема існує вже не один рік. І в багатьох містах України давно забули, що існує централізоване постачання гарячої води, – пояснює Чумак. – 70% підприємств України вже не надають послуги з постачання гарячої води. Звичайно, це дуже погано. Проте я днями повернувся із Польщі, то там вони починають відновлювати цю послугу, розбудовуючи мережу в будинках, яку втратили близько тридцяти років тому. Щоправда, вони не є у такому скрутному становищі, як ми, але…
Судячи із вищесказаного, тернополянам слід замислитись над встановленням бойлерів, позаяк гаряча вода у кранах якщо і з’явиться, то не факт, що надовго.