Вівторок, 28 грудня 2021, 13:00
Дев’ятимільйонний фонд Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника поповнився ще одним цінним екземпляром - «Часословом», виданим у 1861 році у Почаївській Успенській Лаврі. Прокурори Тернопільської обласної прокуратури разом із слідчим СБУ передали стародрук, вилучений у контрабандистів у вересні 2020 року на митному пункті пропуску «Шегині».
Нагадаємо, 2 мешканців Тернопільщини намагались перевезти у Польщу старовинний молитовник «Часослов» для реалізації його іноземним колекціонерам. Тернополяни приховали від митного контролю книгу в особистих речах, проте оперативники СБУ спільно з митниками та прокурорами запобігли вивезенню цінної книги.
За вироком суду контрабандисти визнані винними у вчиненому злочині за ч.2 ст. 15, ч. 2 ст. 201 КК України та засуджені до 5 років позбавлення волі зі звільненням від відбування покарання з випробуванням і сплати штрафу понад 100 тис грн.
Після завершення слідства прокурори скерували запити у Міністерство культури та інформаційної політики України з пропозицією передати старовинну книгу в одну із бібліотек. Зрештою визначили, що належне відновлення, зберігання «Часослов» 1861 року отримає саме у науковій бібліотеці імені В. Стефаника – найбільшій книгозбірні україністики.
Нагадаємо, раритетний стародрук у вересні 2019 року двоє мешканців Тернопільщини намагалися вивести у Польщу, для подальшої реалізації книги іноземним колекціонерам. Зловмисники планували переправити «Часосолов» контрабандним способом, приховавши його від митного контролю у особистих речах.
Вивезенню фоліанта за кордон своєчасно запобігли оперативники СБУ, які вилучили його у тернополянина на пункті пропуску «Шегині».
«Часослов» надруковано старослов’янською мовою у 1861році друкарнею Успенської Лаври Почаєва. Книга містить 329 аркушів тексту у шкіряній палітурці. Тест видання прикрашений гравюрами. За висновками експертів воно є цінним зразком книгодрукарського мистецтва.