Нове на сайті:
На Тернопільщині продовжують вирубати ліси ті, що їх охороняють Сергій Надал висловив співчуття ректору ТНТУ Яка влада на Тернопільщині - така і боротьба з прихильниками і монашками МП На Тернопільщині в ділків забрали землі вартістю понад 300 мільйонів, які ті обіцяли використати під сонячні електростанції Що не так з тернопільськими телеканалами В міській раді показали, як Надал кормить людей ... хлібом (фотофакт) Оце розмах був у шахрайки на Тернопільщині На Тернопільщині жахливе ДТП з загиблими та травмованими На Зборівщині й далі мешкає переселенка, яка марить росією і путіним та писала про "придурків галичан" Мешканець Дніпропетровщини продав зброю на Тернопільщині На Тернопільщині чиновник примудрився вимагати хабар за квіти Мер Тернополя відзначив День прапора на фронті з нашими Героями-захисниками Кандидата наук з тернопільського університету будуть судити за хабар "Довбуш" і його творці в Тернополі 30 серпня Керівника коледжу і депутата облради на Тернопільщині судитимуть за службову недбалість

«2% людей – думають, 3 % - думають, що думають. А 95% людей радше помруть, ані ж почнуть думати...»

Подія, про яку хочу розповісти, не описана у жодному підручнику історії, знана вона хіба що вузькому колу науковців за межами України. 

Яких ще моральних проявів має набратися влада, щоб не приховувати від народу його героїчну історію?! А що ж народ?  «А братія мовчить собі, витріщивши очі», - даруйте, це мої сумні роздуми розбігаються поміж написаними рядками.

В лютому 1624 року десятитисячна ногайська орда поблизу села Устя перейшла Дністер. Їх кіннота – чамбули, рухалася густонаселеним берегом Нічлави на північ. За лічені дні пограбували і спалили ногайці 70 сіл та 6 містечок (вдумайтесь тільки у цифри!).

Під Оришківцями, що поблизу Чорткова, стали вони табором. Супроти орди виступило п’ятитисячне польсько-руське військо, яке очолював полковник Станіслав Конєцпольский. За тактичною порадою магната Яна Тарнавського, напад здійснили під час відходу ординців, коли обтяжені ясиром і бранцями зайди почали втрачати у швидкості і маневрі. Перший бій відбувся під Оришківцями. Наступний – вирішальний, у лісі за Шманьківцями, тривав цілий день. І лише з настанням темноти січа припинилася. У цій битві, окрім численної знаті, загинули два сини ногайського хана Кантемира. Це була перша після довгих років поневолення велика перемога!

Джерелом, у якому описана ця подія є польське видання (автор – Подгородецький) «Ханат Кримський і його стосунки з Польщею 15-18 ст.», яке віднайшов кандидат історичних наук, доцент кафедри журналістики Тернопільського педагогічного університету Петро Гуцал.

Ярослав Свистун, «Золота пектораль»

Пояснення до теми: ногайці – кочовики, які у 15 ст. відділилися від Золотої орди і осіли в центрі прикаспійських земель (Дагестан).

На фото: прикраса ногайського воїна знайдена у Шманьківцях.

      

 

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Погода, Новости, загрузка...

Карта сайту

Нас відвідали

Ukr.Net

Авто базар http://avtosale.ua/. Свіжі новини України і Світу в режимі реального часу.